Dawid pyta

Witam. Nie jestem fanem twoich książek i „Północna granica” oraz „Król bezmiarów” są w mojej opinii średnie/dobre, ale za to „Grombelardzka legenda” oba tomy były świetne i bardzo spodobał mi się klimat Grombelardu. Moje pytanie brzmi: Czy oprócz „Porzuconego Królestwa” będzie jeszcze okazja ponownie odwiedzić Grombelard? Bo w przypadku tej krainy w świecie przez ciebie wykreowanym jestem prawie pewien, że będzie to przyjemna lektura. Co do reszty świata, to nie zwiedziłem jeszcze całego i liczę na pozytywne zaskoczenie, bo Dartan wydaje się mieć potencjał do byvia dobrym miejscem akcji. Mam nadzieję, że nie rozpisaniem się za bardzo. Życzę miłego dnia.

Kres odpowiada

Witaj.

Wcale nie jestem pewien, czy spodoba Ci się Porzucone królestwo. Chyba niewiele ma wspólnego z Grombelardzką legendą. Grombelard pojawi się jeszcze w tym cyklu, ale nigdy już nie wypełni całej książki, jak to miało miejsce w Grombelardzkiej legendzie.

Dartan ma potencjał?… Myślę w ten sposób o bohaterach, o krainach mniej. Te powieści nie są, w moim zamierzeniu, wielotomowym przewodnikiem po świecie Szereru. Opowiadam pewną historię; Dartan, Armekt i cała reszta są w moich oczach przede wszystkim tłem dla poczynań bohaterów obojga płci. Tak nawiasem mówiąc, dwóch rzeczy szczerze nie znoszę (prywatnie, jako człowiek), mianowicie: gór i żeglarstwa. A, jeszcze sportu – ale o sporcie w Księdze Całości wspominam raczej rzadko.

Jednakże czytelnika moje skłonności i upodobania nie muszą interesować; czytelnik ma pełne prawo uznać za fajne rzeczy, które autor uważa za nieistotne. A w zamian może przejść obojętnie nad tym, co autor upierdzielił sobie we łbie jako ważne. Nikomu nie powiem, co ma cenić, co zaś lekceważyć w moich książkach. Byłby to szczyt bezczelności.

Życzę Ci więc przyjemnej lektury – bez względu na to, z czego konkretnie tę przyjemność czerpiesz. Jeśli z opisu krain, to jestem rad.

Podziel się tym ze światem na:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp