Dawid pyta

Witam i dziękuję za odpowiedź. Odnośnie tego, czego oczekiwałem, to przyjemności i emocji. Dla mnie osobiście czytanie o wojnie nie było przyjemne, bo brakowało mi w tym trochę emocji. Niby trochę kibicowałem Dartańczykom, ale brakowało mi takiego większego skupienia na jednostkach niż armii. W przypadku każdej bitwy łatwo przewidziałem, kto wygra. Dla mnie były one zbyt szczegółowe i cóż… Nie zamierzam udawać, że to zła książka i nie taki jest mój cel. Zwyczajnie nie trafiła w moje gusta, bo dla mnie jako czytelnika nie była zbyt ciekawa. Takie mam odczucia i żywię nadzieję, że dalsze tomy będą lepsze, bo twoje książki naprawdę potrafią być wciągające, ale bywają także takie niezbyt wzbudzające emocje. Pozdrawiam. Ps: to nie jest tak, że nie lubię wojny w książkach, tylko wolę jak jest większe skupienie na niektórych jej czynnych uczestnikach. Myślę, że Malazańska księga poległych Stevena Eriksona czy z polskich pisarzy Opowieści z meekhańskiego pogranicza Roberta M. Wegnera są dobrymi przykładami tego, jakie przedstawienie wojen lubię.

Kres odpowiada

Na rynku książki każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta jest zróżnicowana. To chyba dobrze, że różni autorzy przedstawiają wojnę w różny sposób? A zresztą bywa i tak, że ten sam pisarz pokazuje jakąś bitwę „z lotu ptaka”, inną zaś „od środka”. Pani Dobrego Znaku – powiem to jeszcze raz – była w moim zamyśle powieścią o wojnie. Nie o żołnierzach. Inaczej niż np. Północna granica, w której odwrotnie: interesowali mnie raczej żołnierze niż wojna.

Każdą historię, nie tylko wojenną, można opowiedzieć na wiele różnych sposobów. Niedobrze, jeśli autor zna tylko jeden sposób. Brzmi to banalnie, wiem, ale czasem warto przypomnieć. W powieściopisarstwie nie ma gotowych recept; te same techniki i środki literackie w jednej książce się sprawdzają, w drugiej nie.

Ale to już inny temat i inna rozmowa.

Jeszcze raz Cię pozdrawiam.

Podziel się tym ze światem na:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp