Księga Całości jest zbiorem powieści osadzonych w świecie Szereru.  

Poszczególne tomy cyklu są oddzielnymi historiami, które zapoznają czytelnika z kolejnymi krainami uniwersum. Każda z nich ma swój niepowtarzalny klimat, zwyczaje, wierzenia. 

Pierwsza powieść Północna granica została wydana jeszcze w latach 90.
W kolejnych latach powstawały następne tomy, ale ostatecznie cykl nie doczekał się zamknięcia.
Aż do dziś. Ostatnie dwa tomy czyli Żeglarze i jeźdźcy oraz Szerń i Szerer właśnie powstają.

Północna Granica

JUŻ W SPRZEDAŻY

Na początku była Szerń. Objęła we władanie świat i tchnęła inteligencję w trzy gatunki: ludzi, koty i sępy. A potem znad Bezmiarów nadciągnął Aler i stworzył własne rozumne istoty. Rozpoczęła się wojna potęg, która trwa do dziś.

Armektańscy legioniści od setek lat stoją na straży i przelewają krew, by zagrodzić alerskim bestiom drogę w głąb kontynentu. Nieustępliwie trwają w zasypywanych śniegiem stanicach, wyjeżdżają na patrole, z których część z nich nigdy nie wróci. Nadchodzi jednak czas zmian. Czas, gdy poświęcenie, determinacja i śmierć setek już nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo setkom tysięcy. Nadchodzi Czas Przesunięcia i bitwa, o której nie usłyszą na dworach Szereru. Bo nie będzie nikogo, kto mógłby o niej opowiedzieć.

Król Bezmiarów

JUŻ W SPRZEDAŻY

Istnieją na świecie dwie równoważne Potęgi: Szerń i Aler. Potęgi zdolne obdarzyć inteligencją dowolny gatunek, zmienić bieg czasu, a nawet tchnąć życie w przedmioty.
I istnieją Bezmiary. Bezmiary, przed którymi te Potęgi drżą.

Spotkanie pirackiego kapitana Rapisa z kobietą schwytaną w osadzie garyjskich rybaków to tylko początek wielkiej historii. Historii, w której jeden akt przemocy zadecydował o życiu i śmierci tysięcy ludzi.
Historii, w której nienawiść nierozerwalnie splata się z miłością, prawda z kłamstwem, a zdrada z lojalnością przekraczającą nawet granice śmierci.

Oto świat, w którym ludzie na wskroś uczciwi gniją w kopalniach, a kanalie robią błyskotliwe kariery. Świat, który nie zna pojęcia litości, bo też i nigdy jej nie doświadczył.

Przychodzi czas zapłaty. Garra spłynie krwią.

Okładka Grombelardzka Legenda Tom 1 Serce Gór

Grombelardzka legenda. Serce Gór

JUŻ W SPRZEDAŻY

Przed wiekami Szerń stoczyła morderczą walkę z wrogą Potęgą – Alerem. Nad Grombelardem obie Potęgi ponosiły klęski, okaleczały się, gubiły Pasma i Wstęgi. Wreszcie jedna z nich odniosła zwycięstwo. I nakryła całą krainę całunem wiecznych chmur. Bo Grombelard jest pobojowiskiem.

Grombelard to mokry kamień. Odwieczne, nieprzebyte Góry Ciężkie. Kilka miast-warowni i kilka wiosek zamieszkałych przez zdziczałych rozbójników, gotowych mordować za garść srebra, albo po prostu dla rozgrzewki. Wieczny deszcz i nieśmiertelny wiatr. To jest Grombelard. Ale wiatr może być też Oddechem Gór, rozbójnik może być ich Królem a skała, gdy przyłożyć do niej rękę, może pulsować w rytmie bicia serca. Na szlaku spotkać można łuczniczkę o szarych, niepasujących do twarzy oczach. Życie stracić z ręki nieszczęśliwej kocicy, uwięzionej w ciele człowieka. Oszaleć i powoli nadziać się na własny miecz, tylko dlatego, że Sęp rozkazał.
Tak, to wszystko legendy. Ale bez legend Grombelard to tylko deszcz i wiatr.

Grombelardzka legenda. Wstęgi Aleru.

JUŻ W SPRZEDAŻY

Wstęgi Aleru wciąż wiszą nad Grombelardem. Nieuchronnie nadciąga kolejna Wojna Potęg. Dziś, jutro, a może za tydzień, gdzieś pośród smaganych wiatrem i deszczem szczytów, ożyje wroga siła. Ciężkie Góry po raz drugi w swej historii popękają od ciosów, będą się rozpadać, płonąć…

Każda kraina ma swoje legendy. Wśród szarych skał, w mokrych i ciemnych jaskiniach, śpiewa się o Królu Gór, niepokonanym olbrzymie powalającym wrogów samą siłą swego spojrzenia. O jego wiernym towarzyszu, wielkim kocie gadba, który okazywał szacunek wrogom. O małej Armektance, której przeznaczeniem było w tych górach umrzeć, a jednak pokochała je całym sercem, a Ciężkie Góry pokochały ją. O zdradzie, najpodlejszej z możliwych, a jednak niezbędnej. O poświęceniu całego gatunku, które miało zmienić losy świata.
Tak, to wszystko legendy. Ale bez legend Grombelard to tylko deszcz i wiatr.

Pani dobrego znaku. Wieczny pokój.

JUŻ W SPRZEDAŻY

Szerń – wisząca nad światem Potęga zdolna obdarzyć inteligencją dowolny gatunek i zamienić w strzaskany grobowiec największe góry. Albo ożywić marzenie.

Każdy kraj ma swoje legendy. Serce Dartanu bije dla tych o rycerskiej chwale. Ile w tej chwale pozostało honoru, przekona się Ezena – wyzwolona niewolnica postawiona przez umierającego księcia na czele największego majątku Cesarstwa.

W krainie rządzonej przez mężczyzn, kobieta sięgnie po władzę. Bez sprzymierzeńców, bez przyjaciół, mając po swojej stronie tylko najdroższą niewolnicę królestwa i bezgraniczną wiarę zmarłego.

W walce o Sey Aye nie będzie litości, miłosierdzia ani godności. Ale będą o niej śpiewać pieśni.

W przygotowaniu

Pani Dobrego Znaku tom 2 — I kwartał 2022

Porzucone Królestwo — I kwartał 2022

Żeglarze i Jeźdźcy — II kwartał 2022

Tarcza Szerni — II kwartał 2022

Szerń i Szerer — II połowa 2022

W jakiej kolejności czytać?

Pierwsze 3 tomy, czyli 1. Północna granica, 2. Król Bezmiarów i 3. Grombelardzka legenda
– można czytać w dowolnej kolejności.

Wszystkie następne książki to także niezależne opowieści, ale już nierównoległe. Krótko mówiąc: późniejsze będą spoilerować te wcześniejsze. Warto je zatem czytać w kolejności wydawania tj.:
4. Pani Dobrego Znaku
5. Porzucone Królestwo
6. Żeglarze i Jeźdźcy
7. Tarcza Szerni
8. Szerń i Szerer

Szczególnie powieść Szerń i Szerer należy czytać jako ostatnią, ponieważ zbiegają się w niej wątki ze wszystkich wcześniejszych tomów.

Podsumowując: najpierw 1-3 w dowolnej kolejności; następnie 4-7 – raczej, chociaż niekoniecznie, po kolei; 8 zdecydowanie na końcu.